SLEVA 10% pokud jste přihlášeni k svému účtu.
  1. Úvod
  2. O českém granátu
  3. d.u.v. Granát Turnov

 

družstvo Granát TurnovNejvětší a dnes vlastně jediný výrobce šperků s českým granátem, družstvo umělecké výroby Granát Turnov, vznikl v roce 1953 sloučením několika menších výrobců šperků. Z počátku bylo družstvo roztříštěno po několika provozovnách v blízkém i dalekém okolí Turnova např. v Českém Dubu, Dolním Bousově, Lomnici nad Popelkou a v Rovensku pod Troskami. Proto byla v roce 1957 zahájena výstavba nové provozovny v Turnově na Výšince. Po dvou letech se začala výroba šperků soustřeďovat právě sem a byl tak položen základ dnešního družstva Granát Turnov.
Družstvo si postupem času zajistilo jak těžbu nerostu, jeho zpracování na šperkové kameny, tak i samotnou výrobu šperků. Vlastní také několik podnikových prodejen v turisticky oblíbených lokalitách, jako například v Praze, Českém Krumlově či přímo v Turnově. Déle je Granát Turnov vlastníkem ochranné známky "český granát" a také jediným vlastníkem dolů na český granát. Doly na těžbu granátové suroviny se nacházejí v Podsedicích na Litoměřicku a v lokalitě Vestřev na Trutnovsku.
Dnes, po tom co družstvo prošlo v roce 1992 transformací na družstvo vlastníků, zaměstnává přibližně 260 zaměstnanců. Ve výrobním programu je plný sortiment stříbrných a zlatých šperků. Prsteny, náušnice, přívěsky, náramky, náhrdelníky, brože, kravatové spony, manžetové knoflíky tedy můžete mít s českými granáty, ale i s brilianty nebo vltavíny. Také tyto kameny se používají k výrobě šperků. Protože d.u.v. Granát Turnov spolupracuje s designéry, jsou v nabídce nejen šperky v tradičním provedení, ale i vysoce módní.
Výrobce zvyšuje povědomí o českém klasickém šperku i v zahraničí tím, že těmito šperky obdarovává významné světové osobnosti. V roce 1992 to byl kříž pro papeže Jana Pavla II, dále šperky pro Lauru Bushovou, Michelle Obamovou nebo Jacquese Chiraca. Od roku 1996 je z českých granátů i slavík, který se předává vítězům hudební soutěže Zlatý slavík.
Tak, jak stoupá obliba šperků vyrobených v družstvu Granát Turnov, stoupá i chuť nepoctivých výrobců a prodejců na dobrém jménu českého granátu vydělat. Množí se tedy padělatelé, kteří prodávají různé napodobeniny a vydávají je za originální šperky s českým granátem. Pokud však Granát Turnov vlastní jediné doly na český granát a vlastní i ochrannou známku, je jasné, že jiný výrobce šperků s českým granátem, než družstvo umělecké výroby Granát Turnov, být nemůže.