Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

KONTAKTY

Irena Podlešáková
Ryjická 597,
403 31 Ústí nad Labem
tel: 736761238
napište nám
ceskegranaty@email.cz
www.ceskegranaty.cz

O českém granátu » d.u.v. Granát Turnov

 

družstvo Granát TurnovNejvětší a dnes vlastně jediný výrobce šperků s českým granátem, družstvo umělecké výroby Granát Turnov, vznikl v roce 1953 sloučením několika menších výrobců šperků. Z počátku bylo družstvo roztříštěno po několika provozovnách v blízkém i dalekém okolí Turnova např. v Českém Dubu, Dolním Bousově, Lomnici nad Popelkou a v Rovensku pod Troskami. Proto byla v roce 1957 zahájena výstavba nové provozovny v Turnově na Výšince. Po dvou letech se začala výroba šperků soustřeďovat právě sem a byl tak položen základ dnešního družstva Granát Turnov.
Družstvo si postupem času zajistilo jak těžbu nerostu, jeho zpracování na šperkové kameny, tak i samotnou výrobu šperků. Vlastní také několik podnikových prodejen v turisticky oblíbených lokalitách, jako například v Praze, Českém Krumlově či přímo v Turnově. Déle je Granát Turnov vlastníkem ochranné známky "český granát" a také jediným vlastníkem dolů na český granát. Doly na těžbu granátové suroviny se nacházejí v Podsedicích na Litoměřicku a v lokalitě Vestřev na Trutnovsku.
Dnes, po tom co družstvo prošlo v roce 1992 transformací na družstvo vlastníků, zaměstnává přibližně 260 zaměstnanců. Ve výrobním programu je plný sortiment stříbrných a zlatých šperků. Prsteny, náušnice, přívěsky, náramky, náhrdelníky, brože, kravatové spony, manžetové knoflíky tedy můžete mít s českými granáty, ale i s brilianty nebo vltavíny. Také tyto kameny se používají k výrobě šperků. Protože d.u.v. Granát Turnov spolupracuje s designéry, jsou v nabídce nejen šperky v tradičním provedení, ale i vysoce módní.
Výrobce zvyšuje povědomí o českém klasickém šperku i v zahraničí tím, že těmito šperky obdarovává významné světové osobnosti. V roce 1992 to byl kříž pro papeže Jana Pavla II, dále šperky pro Lauru Bushovou, Michelle Obamovou nebo Jacquese Chiraca. Od roku 1996 je z českých granátů i slavík, který se předává vítězům hudební soutěže Zlatý slavík.
Tak, jak stoupá obliba šperků vyrobených v družstvu Granát Turnov, stoupá i chuť nepoctivých výrobců a prodejců na dobrém jménu českého granátu vydělat. Množí se tedy padělatelé, kteří prodávají různé napodobeniny a vydávají je za originální šperky s českým granátem. Pokud však Granát Turnov vlastní jediné doly na český granát a vlastní i ochrannou známku, je jasné, že jiný výrobce šperků s českým granátem, než družstvo umělecké výroby Granát Turnov, být nemůže.