SLEVA 10% pokud jste přihlášeni k svému účtu.
  1. Úvod
  2. O špercích
  3. Zlacení a rhodiování

 

Povrchová úprava šperků - zlacení a rhodiovánízlacení a rhodiováníStříbrné granátové šperky, které prodáváme v našem e-shopu jsou vždy povrchově upraveny. Tato úprava zabraňuje nežádoucí oxidaci stříbra - jeho černání. Dále také zlepšuje vzhled šperku, zvyšuje jeho lesk a snižuje otěr. Jedná se o úpravu zlacením a rhodiováním.
Šperky s českým granátem byly tradičně zlaceny. Zlacení stříbrných šperků je provedeno galvanickým pokovením. Jako pokovovací materiál je použito zlato. Stříbrný šperk tím získá žlutou barvu zlata. Je více odolný proti oxidaci. Ne však tolik, jako při použití rhodia. Protože se jedná pouze o povrchovou úpravu, časem může dojít k setření této vrstvy. I když družstvo Granát Turnov zlatí silnou vrstvou, jedná se o nezadržitelný proces. Hodně však záleží na tom, o jaký šperk se jedná. Nejdříve dojde k ztrátě zlaté vrstvy u prstenů. To může být už i za několik let. Naopak u náušnic nebo náhrdelníku je tato doba delší, třeba i několik desetiletí. V každém případě však lze šperk znovu pozlatit.
Nověji se granátové šperky pokrývají rhodiem. I zde se jedná o galvanické pokovení. Rhodiu je vzácný kov bílé barvy. Šperk tím získá výrazně kovový bílý lesk. Rhodium je navíc tvrdý a nealergenní prvek. To má za následek, že k setření povrchové úpravy dojde později než u šperků zlacených. Navíc takto upravený šperk je vhodný pro lidi, kteří mají alergickou reakci na stříbro nebo zlato. A pokud nedojde k setření rhodia, nedochází ani k černání šperků.
Zlato i rhodium použité při povrchové úpravě stříbra zvyšuje estetickou hodnotu šperku. U zlacení se jedná o tradiční metodu používanou při výrobě granátových šperků již mnoho desítek let.  Rhodiovaný šperk tím získává zase velice moderní vzhled. Navíc, jak žlutá, tak bílá barva krasně ladí s tmavě rudou barvou českých granátů.