SLEVA 10% pokud jste přihlášeni k svému účtu.
  1. Úvod
  2. O špercích
  3. Péče o šperky

 

Péče o granátové šperky

Podíváme-li se do historie šperků, vidíme, že šperky již od svého počátku mají jen jediný účel. Zkrášlovat svého nositele. K tomu jsou uzpůsobeny, proto vznikly. Takto je potřeba k nim přistupovat. Zvláště pak, jedná-li se o tak tradiční šperky, jako jsou šperky z českých granátů. Připomeneme několik doporučení, jak se o takovéto šperky starat.
Drahokam český granát je velice tvrdý nerost. Na Moshově stupnici tvrdosti má číslo osm. Je tedy tvrdší než křemen a dlouho tedy odolává otěru. Je také velice odolný vůči kyselinám a louhům. Přežije i teplotu přes jeden tisíc stupňů celsia. Samotný český granát proto nevyžaduje žádné zvláštní zacházení ani péči. To ovšem neplatí o špercích jako takových.
České granáty jsou tradičně vsazovány do stříbra. Stříbro je kov měkký, snadno se poškrábe. Také mu můžou vadit běžné chemikálie používané v domácnosti. Například při styku se sirnými výpary stříbro černá. Takže již obyčejné zkažené vajíčko, ze kterého se uvolňuje sirovodík, může šperku ublížit. Stříbro zčerná. Pouze částečnou ochranou je pak povrchová úprava stříbra zlacením nebo rhodiováním.
V prvé řadě zde neplatí okřídlené rčení, že práce šlechtí. Naopak, práce šperkům velice škodí. Prosím, před jakoukoliv těžší prací své skvosty sundejte. Nejvíce trpí samozřejmě prsteny a náramky. Také opatrně s voňavkami. Na některé může stříbro reagovat změnou barvy. Zčerná, případně zmodrá. To může být ale i reakce na některé léky, které člověk užívá. Zde nejdříve reagují náušnice. Doporučujeme také kontrolovat usazení kamínků. Pokut s prstenem, nebo jiným granátovým šperkem rychle zatřesete, můžete slyšet zachrastění uvolněného granátku. To mohlo vzniknou třeba při oblékání svetru, kdy zachytíte vlákny svetru o šperk a uvolníte pacičku, která kámen přidržuje. Naštěstí se nejedná o poškození nevratná.
Jednou za čas odneste své šperky k odborníkovi. Šikovný zlatník Vám zpevní uvolněné kamínky. Také odstraní nečistoty a šperk vyleští. Tím dostane šperk svůj původní vzhled i lesk. Cena za tuto operaci by neměla přesáhnou sto korun. Ve většině případů (záleží na velikosti a poškození šperku) to bude do padesáti korun. U stříbra, které změnilo svou barvu, si můžete pomoci i sami. Do smaltovaného hrnce napusťte vodu a přidejte pár kapek saponátu. Do vody vložte kousek hliníku (desetník, kuličku z alobalu a podobně) a šperk. Smaltovaný povrch hrnce je důležitý, šperk nesmí při této operaci přijít do kontaktu s jiným kovem, než hliníkem. Vše povařte asi deset minut. Nemusíte se bát, že tímto ublížíte českému granáty. Poté šperky umyjte pod tekoucí vodou. Budou vyčištěny a zmizí tmavé fleky vzniklé oxidací kovu. Pozor, tuto metodu nepoužívat u šperků s perličkami.
Perly, které jsou organického původu, vyžadují zvláštní péči. Nikdy by neměli přijít do styku s chemikáliemi. Škodí jim přílišné sluníčko, teploty vyšší než třicet stupňů, ale i delší čas strávený ve vodě. Proto je ideální, pokud šperky s perličkou nosíte pouze pro sváteční příležitosti a po té je otřené uložíte do šperkovnice.
V šperkovnici by se měli uchovávat i ostatní šperky, když je nenosíte. Takováto krabička je vyložená sametem a každý šperk v ní má své místo. Jsou tu přihrádky na prsteny a náušnice i prostor, kam jde stočit řetízek nebo náhrdelník. Zde šperky bez úhony přečkají čas, než budou znovu potřeba, aby zkrášlily svého nositele.