Různé druhy zapínání náušnicDružstvo umělecké výroby Granát Turnov používá u svých náušnic několik typů zapínání. Použitý druh zapínání je dán velikostí a typem náušnice, ale i preferencí jejich nositele. Dámský (klasický) patent - patří mezi nejrozšířenější zapínání. Je vhodný pro střední a větší náušnice. Toto zapínání se skládá z klapky, která je opatřena pérkem a která zapadne do ohnutého háčku. Zapínání vždy vystupuje nad náušnici, nikdy není skryté. Mezi jeho přednosti patří snadné nasazování. Nevýhoda je, že pérko uvnitř klapky se časem unaví a je nutno klapku vyměnit. U tohoto zapínání lze dodatečně (u zlatníka) dodělat pojistku, která brání samovolnému otevření.
Ruský patent - někdy také nazývaný řecký, nebo francouzský. Je podobný dámskému patentu, je však celý ukryt za náušnicí. Klapka neobsahuje pérko, na dříku drží tak, že zapadne do jeho výřezu. Proto je vhodné občas zkontrolovat vzájemnou pozici tyčky a klapky a její bezpečné zapadnutí do výřezu. Na druhou stranu je toto zapínání prakticky "věčné" a velmi pohodlné.
Puzeta - vhodné zvláště pro malé náušnice, tzv. pecky. Ze zadní strany náušnice je přiletován hladký dřík, na který se nasazuje puzeta. Velkou výhodou je rychlá nandání i sundání náušnice, nevýhodou malá bezpečnost. Pokud je náušnice na uchu, je třeba často kontrolovat puzetu, zda je dobře zamáčklá. Proto Granát Turnov používá puzetu dvojitou. Ta je bezpečnější než jednoduchá. Lépe drží na dříku, při tom jednoduchost nasazování zůstala.
Šroubek - bezpečnější varianta předchozího zapínání. Dřík je opatřen závitem, na který se šroubuje balonek. Zapínání je tedy pomalejší, než v případě puzety, nebudete se však muset bát o ztrátu náušnic. Přesto i u tohoto zapínání je vhodné občasné zkontrolování správného dotažení balonku. Pozor, při přílišném dotáhnutí je možné strhnout závit a pak je nutná odborná oprava u zlatníka.
Dětská brizura - osvědčené zapínání pro malé slečny, vhodné od narození do školního věku. Náušnice se zapínají dopředu, kdy háček se zasune do očka. U zlatníka lze zhotovit pojistku. Ta se dělá již na zapnutých náušnicích. Zlatník kleštičkami více protáhne háček očkem a zahne ho vzhůru.
Africký háček - jednoduché zapínání, které se skládá pouze z většího háčku. Tento háček se protáhne ušním boltcem a nijak se nezajišťuje. Tím, že je háček hodně dlouhý však zajišťuje relativně bezpečné nošení. Není však vhodný pro sportovní aktivity a na noc je nutno náušnice sundavat.
Zapínání pro kruhy - specifické zapínání používané pouze u těchto náušnic. jednodušší varianta je ta, kdy na předním konci kruhu je napevno (někdy i pohyblivě) přidělán drátek, který se prostrkává boltcem aby se následně zasunul do dutiny v zadním konci kruhu. Druhá varianta je, když se pohyblivý drátek zasouvá do malého kroužku nebo zapadá do vidlicového úchytu na druhém konci náušnice.
Kloubové zapínání - vhodné pro malé kroužky. Kruhy jsou v dolní polovině opatřeny rozevíracím kloubem. Náušnice se rozevře, tyčka na jejím horním konci se prostrčí uchem a náušnice se zase zavře. Tyčka zapadne do druhého konce náušnice.
Klenotnická klipsa - jedná se vlastně o jinou variantu zapínání na puzetu. Náušnice je opět opatřena hladkým dříkem, který se prostrkává ušním boltcem. Nezajišťuje se však puzetou, ale na spodku náušnice je přidělána napružená klipsa, která náušnici zajistí. Tím je zajištěna vysoká bezpečnost nošení. Vhodné zvláště pro těžké náušnice.
Klasická klipsa - zapínání, které je vhodné pro nepropíchnuté lalůčky. Z přední strany ucha je náušnice opatřena pouze malým výstupkem. Ze zadu pak na ucho tlačí klipsa, která náušnici přidržuje na boltci. Jedná se o kompromisní zapínání. Stabilita náušnice na uchu je daná tlakem, jakým klipsa tlačí na náušnici. Je-li tento tlak malý, náušnice špatně drží. Je-li síla velká, náušnice sice drží dobře, ale je to více bolestivé.
|