SLEVA 10% pokud jste přihlášeni k svému účtu.
  1. Úvod
  2. O českém granátu
  3. Český granát

 

 Vybroušené české granátkyČeský granát je pyrop, jenž patří do skupiny různě zbarvených křemičitanů, která se nazývá granáty. Do této skupiny patří dále almandin, spessartin, grosulár, andradit a uvarovit. Název granát je odvozen od latinského "granum" (česky zrno), neboť tyto kameny se často vyskytují v podobě rovnoměrně vyvinutých zrn. Patří mezi minerály, které jsou zařazeny mezi drahokamy. Do skupiny drahokamů se zařazují vzácné kameny které musí mít tvrdost nejméně sedm na Mohsově stupnici tvrdosti. Měkčí kameny by byly zrnky prachu, který je tvořen převážně z křemene tvrdosti 7, brzy poškrábány a tak by ztratily mnoho ze svého vzhledu. Nejznámější a v přírodě nejrozšířenější granát je pyrop a almandin. Oba mají krásnou červenou barvu a hojně se používají ve šperkařství. Proto je v obecných představách spojen granát s červenou barvou, ačkoliv se vyskytuje i v jiných barvách (žluté, oranžové, hnědé, zelené).
Pyrop je nejznámější ze skupiny granátů. Název je odvozen od řeckého slova "pyropos", což znamená ohnivý. Pro pyropy těžené u nás se vžilo označení český granát. Jeho temná, ohnivě prosvítající barva vynikne po vybroušení. Toto zbarvení vyvolává příměs oxidu chrómu. Dobře odolává kyselinám i louhům.
Český granát se vyskytuje v Českém středohoří, na ploše asi 70 kilometrů čtverečných u obcí Třebenice, Dlažkovice a Podsedice. Naleziště byla i v polabské nížině v okolí Kolína. U nás se granát těží z náplavů, převažují zrnka do 3 mm, zrnka větší než 7 mm jsou vzácné. Jsou tak vzácné, že třídící stroje jsou nastaveny na velikost kamene do 7 milimetrů.
Šperky z českých granátů jsou známy již ze 16. století. Granáty byly vždy v Čechách oblíbeny, například jako ozdoba na spony, knoflíky, hřebeny do vlasů, stuhy i čepce do lidových krojů. V době národního obrození, ve druhé polovině 19. století, se stal modním šperkem. Těžbou a zpracováním českého granátu se v té době živilo přes 10 000 obyvatel. Od roku 1953 se broušením a zpracováváním granátu zabývá družstvo Granát v Turnově. Převážná část suroviny se brousí na brusných strojích. Tvary výbrusů jsou převážně kulaté. Granátové šperky mají zcela typický charakter. Uplatňuje se pravidlo, že krása českého granátu nejvíce vynikne, je-li kámen součástí více granátů. Volí se proto husté osazení kameny, kdy kov tvoří jen podpůrnou konstrukci. Jako středový kámen je pak většinou použit almandin. který má stejnou barvu. To je dáno právě malou velikostí českých granátů.
Pokud chcete vidět krásnou sbírku granátových šperků, navštivte muzeum českého granátu v Třebenicích. Součástí sbírek tohoto muzea je i český granát vybroušený do tvaru routy, který váží 13,2 ct. Největší český granát pak můžete vidět v galerii v Drážďanech.